Kristaps Bērziņš izvirzās Bigbank Skrien Latvija sezonas kopvērtējuma vadībā

Matīss Vecvagaris, 05/08/2016 14:59
Mareks Gālinovskis

Ar savu sezonas labāko pusmaratona rezultātu (1:10:08) kuldīdznieks Kristaps Bērziņš pēc Jelgavas posma pārņēma vadību Bigbank Skrien Latvija kopvērtējumā un savā mājas trasē skries kā sezonas līderis. Ar personisko rekordu (1:23:36) uzvarot Jelgavas nakts pusmaratonā, cēsiniece Lelde Neimande palielināja pārsvaru pār tuvākajām sekotājām sieviešu konkurencē.

Jelgavas nakts pusmaratonā nestartējot Bigbank Skrien Latvija sezonas līderim Renāram Rozem, izmaiņas kopvērtējuma tabulā bija nenovēršamas. Izcīnot trešo vietu, par līderi pirms sava mājas posma kļuva kuldīdznieks Kristaps Bērziņš (3807 punkti). Vairāk nekā 1200 pusmaratonistu un maratonistu konkurencē tuvākie sekotāji -  Jevgēnijs Turkins (3641p.) un Jānis Gailis (3600p.) apsteigti par aptuveni  200 punktiem. Labāko sešiniekā atrodas arī Valērijs Šakelis (3519p.), Guntis Grīnvalds (3478p.) un Petras Pranckūnas (3433p.). Taču sezonas noslēgumā tikai pašreizējais līderis Bērziņš varētu saglabāt vietu starp sešiem ātrākajiem Bigbank Skrien Latvija garo distanču skrējējiem, jo kopvērtējumā tiks vērtēti pieci labākie posmi no septiņiem skrējieniem. Galvenie pretendenti uzvarai joprojām ir Jānis Višķers, Dmitrijs Serjogins (uzvara Jelgavā) un Renārs Roze (uzvara Ventspilī). Vietu top 6 varētu nopelnīt arī Anatolijs Macuks un Kārlis Vīksne, kuri pusmaratonu šogad varējuši noskriet vienā stundā un 13 minūtēs.

Jelgavas nakts pusmaratons iezīmēja sezonas ekvatoru, jo pirms tā bija notikuši trīs skrējieni, kā arī līdz sezonas noslēgumam ir atlikuši vien trīs posmi. Dāmu konkurencē divas skrējējas šosezon spējušas izcīnīt pa divām uzvarām. Ilona Marhele triumfēja Rēzeknē un Biķerniekos, kamēr Lelde Neimande uzvaras garšu izbaudīja Ventspils Piedzīvojumu parka maratonā un Jelgavas nakts pusmaratonā. Tā kā alūksniete Ilona Marhele gatavojas maratona startam Rio olimpiskajās spēlēs, tad līderes godu seriālā Bigbank Skrien Latvija jau otro posmu pēc kārtas uzņēmusies cēsiniece Lelde Neimande (3892 punkti). No labāko sešiniekā esošajām skrējējām - Solveigai Ozolai-Ozoliņai (3732p.), Daigai Grickus (3501p.), Viviānai Kirilovai (3344p.), Ingai Kāpiņai (3207p.) un Ludmilai Jocei (3197p.) bez Neimandes tikai vicelīderei Ozolai-Ozoliņai ir reālas iespējas saglabāt vietu top 6, jo viņa pusmaratona distanci šogad divreiz skrējusi vienā stundā un 27 minūtēs. Tomēr pirmā favorīte uzvarai sezonas kopvērtējumā joprojām ir Anita Kažemāka no Preiļiem. Visticamāk, ka olimpiskajā gadā labāko sešiniekā līdz sezonas beigām iekļūs arī Inga Zālīte, Madara Frēliha un Zanda Ulanova.

Nike 10 kilometru distances sezonas kopvērtējumā četros posmos visvairāk punktu nopelnījuši Kristaps Vējš-Āboliņš (3847p.), Dainis Stepe (3768p.), Jānis Mežiels (3725p.), Kristaps Kaimiņš (3617p.), Mareks Zālītis (3474p.) un Edgars Rencis (3170p.). Taču tā kā Reinis Hartmanis pēc IV Latvijas olimpiādes no 5 kilometru distances atgriezies sev ierastajos 10 kilometros, viņš ir vienīgais pretendents uzvarai abās distancēs. Atlikušajā sezonas daļā visticamāk izvēle kritīs par labu Nike 10 kilometru skrējieniem kaut ar tuvākajiem konkurentiem sīvāka cīņa viņam līdz šim izvērtusies piecu kilometru skrējienos.  Ja pusmaratona ieskaitē Kārlis Vīksne var cīnīties par vietu labāko sešiniekā, tad Nike skrējienu kopvērtējumā cēsiniekam ir iespēja pacīnīties par otro vietu. Vietu top 6 Nike skrējienos var izcīnīt arī Armands Tālums, kurš izlaida Ventspils posmu.

Līdere sieviešu konkurencē ir Ginta Valtere (3625 punkti), kurai seko Anastasija Vidončikova (3549p.), Gunita Šale (3351p.), Ivita Šale (3262p.), Alīna Rence (3253p.) un Ludmila Ivanova (3248). Tomēr tikai līderei ir reālas iespējas saglabāt vietu labāko sešiniekā, jo vislielākās priekšrocības uzvarai sezonas kopvērtējumā ir Gunai Ģērmanei, Laurai Čaklei un unversālaijai Madarai Frēlihai. Iespējas pakāpties līdz labāko sieviešu top 6 ir arī Inārai Lūsei un Andai Valterei.

Tautas 5,3 kilometru skrējienos sezonas vidū dominē Reinis Hartmanis un Uģis Jocis, taču ar dažiem lieliskiem rezultātiem nepietiek sezonas ieskaitei. 13.augustā daļa skriešanas seriāla Bigbank Skrien Latvija cienītāju būs jau piedalījušies piecos sezonas posmos un kopā ar pilnu ieskati kopvērtējumam saņems allaž iekārojamo skriešanas t-kreklu no Nike. Pagaidām pēc četriem posmiem Tautas skrējienos vadībā atrodas Artūrs Niklāvs Medveds (3790 punkti), Armands Bušs (3772p.), Toms Kunakovs (3679p.), Āris Brantevics (3613p.), Kaspars Gulbis (3569p.) un Jānis Ģērmanis (3502p.). Arī šajā kopvērtējumā tikai līderis var būt drošs par savu palikšanu top 6, jo tajā cīnīties par uzvaru līdz sezonas beigām var vieglatlēti Jāns Razgalis, Pauls Ārents, Rihards Linde, Rolands Jierķis un Andrejs Jesko.

Sieviešu konkurencē līderu top 6 ir Diāna Vitkovska (3580 punkti), Gundega Vancāne (3471p.), Annija Zāģere (3463p.), Ginta Krūzena (3453p.), Linda Beldava (3352p.) un Terēze Urbāne (3300). Atlikušajos trijos posmos līdere cīnīsies par palikšanu labāko sešiniekā, jo sezonas noslēgumā par uzvaru spēkiem mērosies Jelgavas posma uzvarētāja Līga Jansone, Gunta Holštroma, Iveta Caune, Amanda Valtasa, kā arī jaunā un talantīgā Izabella Bogdanova.

Komandu kopvērtējumā no otrās vietas uz piekto atkrita „Adidas/VSK Noskrien”, līdz ar to saasinot cīņu par Latvijas čempionāta medaļām komandu ieskaitē. Galvenā pretendente uz zelta medaļām joprojām ir komanda Sportland/Nike (15 702 punkti), savukārt uz otro un trešo vietu pakāpās SK Tērauds/Nike/Sportland (14 710p.) un Maratona klubs/Venden (14 687p.). Top 6 noslēdz Līvānu VK/Asics (14 659p.), Adidas/VSK Noskrien (14 576p.) un Veikals 42km/Saucony (14 480p.).

Šajā Bigbank Skrien Latvija sezonā komandu cīņa izvērtusies īpaši spraiga, jo pie pilniem ieskaites punktiem var tikt tikai tad, ja finišu sasniedz skrējēji visās distancēs, tostarp Tautas 5 kilometros. Šogad par čempioniem kļūs ne tikai ātrākā, bet arī stratēģiski spēcīgākā komanda. Trīs punktiem bagātākās komandas noslēguma ceremonijā saņems medaļas no LVS prezidenta rokām.

Nepacietīgākie par valsts čempiona titulu varēs cīnīties jau pēc pāris nedēļām – 13.augustā, Kuldīgas pusmaratonā. Kurzemes pašā sirdī mājo seriāla Bigbank Skrien Latvija vēsturiskie aizmetņi, jo skriešanas cienītāji pāri Ventai pa slaveno ķieģeļu tiltu skrēja 21,0975 kilometru distanci arī laikos, kad daudzie pusmaratoni citās Latvijas pilsētās vēl nebija dzimuši. Kuldīgas pusmaratons skrējējiem ir īpašs ar savu ierasto karstumu un startu pusdienas svelmē, lai pēcāk veldzētos vietējo iedzīvotāju trases malās sarūpētajās dušās un finišu atzīmētu ar atveldzēšanos Eiropas platākajā ūdenskritumā – Ventas rumbā. Par spīti karstumam daudziem Bigbank Skrien Latvija dalībniekiem Kuldīgā krituši personīgie rekordi un vienmēr ir paticis atgriezties kādreizējā Kurzemes hercogistes galvaspilsētā.

13.augustā ātrākie dalīs Latvijas čempionāta medaļas pusmaratonā, pārējiem olimpiskās noskaņās būs lieliska iespēja atrasties vienā trasē ar topošajiem čempioniem.

Seriāla Bigbank Skrien Latvija finisher krekliņi Kuldīgā gaidīs cītīgākos pusmaratonistus, kuri sezonas gaitā būs skrējuši piecās lieliskās pilsētās, savukārt Tallink dāvanu karte kruīzam Rīga-Stokholma-Rīga četrām personām tiks katram, kurš sezonā noskrējis četrus posmus jebkurās distancēs. Savukārt noskrienot visus septiņus Bigbank Skrien Latvija posmu pusmaratonus, būs iespēja tikt pie dāvanu kartēm 100 eiro vērtībā no Moller Auto Ventspils.