Latvijas izlase startē pirmajā Pasaules čempionātā kalnu un taku skriešanā

Rebeka Ozolniece, 14/11/2022 12:00

"World Mountain & Trail Running Championships" (WMTRC) bija iecerēts pagājušā gada novembra vidū Taizemē, taču plānus izjauca globālā pandēmija un vērienīgais pasākums tika pārcelts uz šī gada februāri, bet pēc tam uz novembri, 3.-6.11.2022.

Līdz šim kalnu un taku skrējēji sacentās atsevišķos čempionātos, kas pēdējo reizi notika 2019. gadā. Jaunā formāta pirmās sacensības tika iecerētas 2021. gadā Taizemē, kam ik pāris gadus sekotu nākamās sportistu tikšanās Austrijā un citviet.

Kalnu skriešanas disciplīnās skrējējiem Taizemes ziemeļos bija jāmērojas spēkiem vertikālā kilometra distancē (8.5 km) un skrējienā augšup – lejup 10.7 km garā distancē ar 443 augstummetriem, kā arī 6 km junioru distancē kalnup – lejup ar 228 kāpuma metriem. Vertikālājā kilometrā dubultuzvaru svinēja Kenijas pārstāvji, taču "lāča pakalpojumu" sev izdarīja Ugandas komanda, kas sacensību rītā ieradās nevis starta zonā, bet finišā. “Up & Downhill” trasē Uganda demonstrēja, ka tas ir pārpratums un tika pie četrām medaļām – pa divām kungiem un dāmām. Arī junioru skrējienā visas trīs puišu medaļas tika ugandiešiem. Bez medaļām neizpalika ASV, Austrija, Šveice, Spānija, Lielbritānija un Itālija. Latvija šoreiz netika pārstāvēta kalnu skrējienos, taču pirms pandēmijas Eiropas čempionātā, Šveices Materhorna pakājē startēja Kristaps Bērziņš un Jānis Mežiels.

Taku skriešanā pirmo reizi tika piedāvātas divas distances – 80 km ar 4500 augstummetru summu un 38 km ar 2400 augstummetriem. Garākajā distancē tropu apstākļus izbaudīja nepilni divi simti skrējēju no visas pasaules, uzvaras laurus plūcot ASV pārstāvim Ādamam Petermanim (7:15:53), aiz sevis atstājot francūzi Nikolasu Martinu (7:28:44) un itāli Andreas Reiteru (7:36:50). Galvenā favorīte francūziete Blandine Lhirondel (8:22:14) neatstāja nekādas cerības savām konkurentēm zviedrietei Idai Nillsonei (8:34:59) un spānietei Gemmai Arenai Alkazarai (8:46:27).

Ātrākais Latvijas pārstāvis Gvido Kalniņš (9:13:30) no Vidzemes ieņēma 72. vietu, finišējot aiz 15 ātrākajām dāmām. Matīss Vecvagaris (10:37:43) ierindojās 119. vietā, savukārt Kristaps Magone finišu nesasniedza, jo pirmsstarta dienu kondicionētajā gaisā apaukstējās. Tādējādi vīriešu komanda netika pie trīs rezultātu ieskaites un nacionālā vērtējuma. Sieviešu komandā finišēja visas četras Latvijas pārstāves – Laura Čakle (10:59:17) savā trešajā PČ ieņēma 43. vietu un uzlaboja savu ITRA (Starptautiskā taku skriešanas asociācija) reitingu. Divas stundas vēlāk 66. vietā finišu Elīna Jokuma (12:59:14), kurai 68. un 70. pozīcijās sekoja Ilze Limanāne (13:07:07) un Elīna Kabaļina (14:35:33). Komandu vērtējumā trīs rezultātu summā Latvija ieņēma 12. vietu, aiz sevis atstājot mājinieces.

38 km skrējienā startēja ap 170 dalībnieki un pirmais finišu sasniedza norvēģis Stians Hovinds Angermunds (3:08:29) un rumāniete Denisa Lonela Dragomira (3:49:23). Uzreiz aiz sieviešu TOP10 finišēja jelgavnieks Toms Komass (4:03:54), ieņemot 53. vietu. Alvis Danovskis (4:37:26) izcīnīja 113. vietu. Dažas minūtes vēlāk finiša līniju savā ceturtajā PČ sasniedza Irita Puķīte (4:42:13) no Saulkrastiem, ieņemot rezultātu tabulā 45. pozīciju sieviešu konkurencē. Stundu vēlāk viena aiz otras finišu sasniedza debitantes Liāna Ginela (5:45:40), Lita Dzelme (5:47:52) un Dana Mačtama (6:05:55), ieņemot 65., 66. un 69. vietas 76 sieviešu konkurencē. Komandu vērtējumā vīriem nebija pilna ieskaite, taču dāmas ieņēma 13. vietu, apsteidzot kaimiņzemes Lietuvas pārstāves.

Rezultātus meklē šeit.

2023. gada jūnija sākumā PČ kalnu un taku skriešanā norisināsies Austrijā netālu no Insbrukas. Latvijas komanda plāno startēt ne tikai taku sektorā, bet arī kalnu skriešanas disciplīnās.

Informāciju sagatavojis: Matīss Vecvagaris